09383558585

قیمت روز طلا و سکه

قیمت روز ارز های جهانی

قیمت روز طلا و ارزهای جهانی به عوامل متعددی بستگی دارند. کارشناسان متخصص در این زمینه نیز با بررسی و برآورد این عوامل به پیش بینی بازار ارز و قیمت طلا و سکه در آینده می پردازند. اگر بخواهیم بازار ارز های جهانی را به بخش های مختلف دسته بندی کنیم باید به طلا، سکه، ارزهای کاغذی و دیجیتال اشاره نماییم. به همین منظور در ادامه به بررسی قیمت روز سکه، طلا، ارز و دلار خواهیم پرداخت.

قیمت روز ارز جهانی - گالری زرنام

قیمت روز ارزهای جهانی در بازار ایران

قیمت طلا

قیمت روز طلا به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی بازار جهانی برای تعیین قیمت امروز طلا فاکتورهای متعددی را مورد بررسی قرار می دهد. از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا می توان به موارد زیر اشاره داشت.

وکتور-چک-مارک

تورم

تورم اولین و اصلی ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت روز طلا محسوب می شود. به طور کلی کارشناسان اقتصادی معتقدند که با ایجاد تورم ارزش پول کشور ما به شدت کاهش پیدا می کند. به همین دلیل است که سرمایه گذاران طلا را جایگزین پول رایج می نمایند. به همین دلیل قیمت و ارزش طلا افزایش می یابد.

وکتور-چک-مارک

بحران های سیاسی در سطح بین المللی

متاسفانه یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر تعیین قیمت روز طلا بحران های سیاسی هستند که سرمایه گذاران را نیز درگیر می نمایند. زمانی که امنیت و ثبات سیاسی دچار اختلال می شود، قیمت طلا به صورت افزایشی رشد می کند. این موضوع به قدری جدی بوده که در بحران های سیاسی تصمیم گیری کشورهای درگیر نیز می تواند در تعیین قیمت طلا موثر باشد. 

وکتور-چک-مارک

عرضه و تقاضا

بازار عرضه و تقاضا از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز طلا هستند. بنابراین هر چقدر میزان تقاضای طلا در صنایع مختلف بیشتر شود، قیمت آن نیز روند افزایشی پیدا خواهد کرد.

وکتور-چک-مارک

نوسانات ارز

قیمت روز ارز و قیمت دلار نیز به طور مستقیم روی قیمت روز طلا تاثیر می گذارند. هر چقدر تقاضای ارز در بازار بیشتر باشد، قیمت طلا نیز بیشتر دچار روند افزایشی خواهد شد. دلار از جمله ارزهایی می باشد که بیشترین تاثیر را بر تغییر قیمت طلا دارد.

وکتور-چک-مارک

نرخ بهره

از آنجایی که طلا سود متغیری دارد، می تواند با اوراق قرضه، سپرده های بانکی و ... به رقابت بپردازد. زمانی که ارزش این اوراق در آمریکا افزایش پیدا کند، نرخ بهره طلا نیز افزایش می یابد و در نهایت قیمت روز طلا بیشتر خواهد شد.

قیمت-طلا-گالری-زرنام

قیمت روز فلزات گرانبها

تاریخ قیمت ها

طی چند سال اخیر قیمت طلا به شکل قابل توجهی با روند افزایشی مواجه شد. در طول چند ماهه اخیر این قیمت با تغییرات اندکی همراه بود و همین موضوع موجب شد تا این دوره بهترین زمان برای خرید طلا باشد. اگر بخواهیم قیمت طلا را با توجه به زمان آن ها مورد ارزیابی قرار دهیم باید بگوییم که طی چند ماهه اخیر قیمت طلا با تغییرات حداکثری 5.5 درصد مواجه بود. با این وجود تغییرات قیمت روز طلا ثابت نبود و در برخی از مواقع با روند کاهشی نیز مواجه شد. به طور مثال از تاریخ 25 آبان 1402 تا 2 آذر 1402 قیمت طلا با کاهش 0.09 درصدی مواجه شد.
به طور کلی برای محاسبه قیمت روز طلا در ایران از یک فرمول ثابت استفاده می شود. بنابراین اگر بخواهید قیمت طلا را ارزیابی نمایید باید متغیرهای متفاوتی مانند وزن، عیار، اجرت ساخت، مالیات و سود فروشنده را مورد ارزیابی قرار داد. بنابراین برای محاسبه قیمت هر گرم طلا باید قیمت عیار طلا را در وزن آن ضرب نمود. سپس عدد به دست آمده را در اجرت ساخت، سود فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده ضرب کرد. در نهایت قیمت روز طلا برای خریدار به دست خواهد آمد.

قیمت سکه

خرید و فروش سکه های طلا معمولا به دو صورت تک و عمده انجام می شود. قیمت سکه نیز با توجه به عمده یا تک فروشی متفاوت است. از طرفی سکه های طلا انواع مختلفی دارند که قیمت آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. سکه طرح قدیم شامل سکه هایی می شود که از سال 1358 الی 1370 طراحی و ساخته شده اند. پس از سال 1370 با هدف تکریم و یاد امام خمینی ره، بانک مرکزی تصویر امام را روی سکه ها درج نمود و آن ها را تحت عنوان سکه امامی معرفی نمود. پس از آن سکه های طلا در دو نوع طرح قدیم و طرح جدید یا امامی به بازار عرضه شدند. این سکه ها از نظر وزن و عیار تقریبا یکسان هستند اما قیمت آن ها کمی با یکدیگر متفاوت است. به طور معمول سکه های طرح قدیم نرخ کمتری نسبت به سکه های امامی دارند.
قیمت سکه مانند قیمت روز طلا به عوامل متعددی بستگی دارد. ضریب مشخصی هر ساله توسط بانک مرکزی برای قیمت گذاری سکه تعیین می شود که میان 5 تا 7 هزار متغیر است. برای محاسبه قیمت روز سکه باید وزن سکه را در 31.1034 ضرب نمود. سپس آن را تقسیم بر نرخ دلار آزاد ضربدر 0.9 و قیمت اونس جهانی مربوط به طلا ضرب کرد. در نهایت عدد به دست آمده را با حق ضریب جمع نمود.

قیمت روز سکه در گالری زرنام

قیمت روز انواع سکه در بازار

قیمت طلا آبشده

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد طلا بهترین و مطمئن ترین راه برای تامین امنیت دارایی سرمایه گذاران محسوب می شود. نکته قابل توجه این است که بسیاری از سرمایه گذاران برای خرید طلای آب شده اقدام می نمایند. قیمت طلا آبشده مانند شمش طلا محاسبه می گردد. به همین دلیل است که آن را شمش کوچک طلا معرفی می نمایند.
قیمت طلای آبشده با توجه به عیار و وزن آن مشخص می گردد که معمولا پس از آب شدن طلا تعیین می گردد. قیمت روز طلا آب شده نسبت به سال گذشته با رشد 61.64 درصدی همراه بوده است. به همین دلیل می توان گفت که امروزه خرید طلای آب شده یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری می باشد که از پتانسیل بسیار بالایی نیز برخوردار است.

قیمت ارز

قیمت ارز شامل مبلغی می شود که بر اساس واحد پول ملی برآورد شده و با واحد پولی دیگری پرداخت می گردد. در کشور ما 8 نوع نرخ ارز وجود دارند که برای برآورد قیمت ارز باید نسبت به آن ها آگاهی پیدا کرد. این نرخ ها به شرح زیر می باشند.

وکتور-چک-مارک

نرخ آزاد

این نرخ توسط بازارهای غیر دولتی و غیر رسمی تعیین می شود. معمولا اکثر معاملات در این بازار صورت می گیرد و به همین دلیل عموم قیمت آزاد ارز را مدنظر قرار می دهند و بیشترین معاملات ارز با در نظر گرفتن نرخ آزاد صورت می گیرند.

وکتور-چک-مارک

نرخ دولتی

نرخ دولتی ارز توسط بانک مرکزی و تحت نظارت آن اعلام می شود. معمولا مبادلات ارزی به منظور ساماندهی عرضه و تقاضا با استفاده از این نرخ انجام می گردد. برای مبادله 25 کالای اساسی مانند مرغ، گوشت، گندم، برنج و ... نیز از این نرخ ارز استفاده می گردد.

وکتور-چک-مارک

نرخ ارز نیما

قیمت ارز نیما به منظور یکپارچه سازی معاملات ارزی مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ ارز نیمایی معمولا قیمت مورد نظر برای معاملات ارزی در این سامانه می باشد. هدف از تعریف این نرخ ارز تسهیل نمودن تامین ارز و ایجاد فضایی مطمئن و امن برای معاملات ارز است.

وکتور-چک-مارک

نرخ ارز سنا

این نرخ ارز نیز در سامانه سنا محاسبه و اعلام می گردد. به طور کلی قیمت ارز سنا نرخ میانگین برای خرید و فروش ارز می باشد و در صرافی های مجاز به ثبت رسیده است. نرخ ارز اعلام شده در این سامانه تحت نظر بانک مرکزی می باشد.

وکتور-چک-مارک

حواله ارزی

این نرخ نیز توسط بانک ها و یا صرافی های مجاز تعیین می گردد و تحت عنوان حوالجات صرافی ها معرفی می گردد. معمولا شرکت ها، بانک ها و سایر موسسات یا سازمان ها از این نوع نرخ ارز استفاده می نمایند.

وکتور-چک-مارک

نرخ معاملات فردایی

نرخ یا قیمت ارز نیمایی نیز متعلق به گروه هایی می باشد که قصد معاملات فردایی را دارند. معاملات فردایی از جمله معاملاتی هستند که در حال حاضر انجام می شوند ولی مبادله ارز به روزهای آینده واگذار می شود.

وکتور-چک-مارک

بازار متشکل ارزی

این قیمت ارز متعلق به بازار متشکل ارزی می باشد که تحت نظر بانک مرکزی تعیین می شود. هدف از تعیین این نرخ ارز ایجاد نمودن بستر الکترونیک به منظور انجام معاملات ارزی متقاضیان و عرضه کنندگان ارز است.

وکتور-چک-مارک

نرخ ارز کشورهای همجوار

این قیمت ارز به منظور انجام معاملات ارزی میان ایران و کشورهای همجوار آن که معاملات گسترده ای با ایران دارند تعیین می شود.

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من