دانستنی های طلا و جواهر

دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی

طراحی دستی طلا و جواهر - کارگاه طلاسازی زرنام

با شرکت در دوره طراحی طلا و جواهر دستی به راحتی می توانید بهترین و پولسازترین مهارت را بیاموزید. البته آموزش این دوره باید به گونه ای باشد که تمامی جزئیات و ریزه کاری های مهم این حرفه را یاد بگیرید. در این صورت می توانید به درستی از آن ها استفاده کنید. در دوره مقدماتی طراحی طلا اطلاعات و تکنیک هایی به شما آموزش داده می شوند که بتوانید انواع رینگ و انگشتر، گردنبند و دیگر زیورآلات را به صورت دستی طراحی نمایید. برای شرکت در این دوره ها می توانید به صورت آنلاین و یا حضوری اقدام کنید. در صورتی که شرایط لازم برای شرکت حضوری در دوره های طلاسازی را ندارید به راحتی می توانید از دوره های آنلاین استفاده نمایید.

گالری جواهرسازی زرنام یکی از متخصص ترین و حرفه ای ترین گالری های جواهرسازی می باشد. این گالری دوره های بی نظیری را در زمینه طراحی طلا و جواهر اعم از دوره طراحی طلا و جواهر برگزار نموده است. هدف از برگزاری این دوره ها آموزش طراحی طلا توسط افراد بسیار متخصص و باتجربه در زمینه طلاسازی می باشد. گالری زرنام تمام تلاش خود را می کند تا افراد شرکت کننده در این دوره ها بتوانند در پایان دوره به مهارت قابل توجهی دست پیدا کرده باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های دوره طراحی طلا و جواهر دستی این مجموعه آشنا کنیم.

دوره طراحی طلا و جواهر دستی - آموزشگاه زرنام

انواع پرسپکتیو و عمق نمایی در دوره طراحی طلا و جواهر دستی

انواع پرسپکتیو و عمق نمایی در دوره طراحی طلا و جواهر دستی می تواند در نمایش بهتر و دقیق تر جزئیات نقش بسیار موثری داشته باشد. به همین دلیل است که پرسپکتیو به عنوان سرفصل اصلی دوره های مقدماتی طراحی طلا و جواهر شناخته می شود. طراحی سه بعدی و عمق نمایی با استفاده از انواع نرم افزارها به راحتی امکان پذیر می باشد. البته نباید فراموش کرد که برای نشان دادن ظرافت زیورآلات در ابتدا نیاز است تا آن ها را به طور دستی طراحی نمود.

به طور کلی روش دستی از زمان های گذشته بهترین و تاثیرگذارترین روش برای طراحی طلا و جواهر است. با توجه به این موضوع عبور از دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این دوره می توانید درک بهترین نسبت به طراحی و شناخت انواع زیورآلات پیدا کنید. به همین دلیل می توانید ایده هایی جذاب و خاصی در طراحی جواهرات ارائه نمایید. فراموش نکنید که هر چقدر در استفاده از نرم افزارهای طراحی حرفه ای و ماهر باشید، تا زمانی که نتوانید در طراحی دستی جواهرات مهارت پیدا کنید، نمی توانید یک طراح طلا و جواهر شوید.

انواع پرسپکتیو در دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی شامل خطی، تک نقطه ای و دو نقطه ای می شود. هر کدام از این عمق نمایی ها می توانند زاویه دید متفاوتی برای شما ایجاد نمایند که طلا و جواهر طراحی شده را بهتر ببینید. در این صورت ضعف های طراحی را سریع تر تشخیص داده و می توانید به راحتی زیباترین طلا را طراحی کنید. فراموش نکنید که پرسپکتیوها دید شما را بازتر کرده و کمک می کنند تا ایده های خلاقانه تری ابداع نمایید.

طراحی انواع زنجیر طلا در دوره طراحی طلا و جواهر

دوره طراحی انواع زنجیر طلا از دیگر فصل های دوره طراحی طلا و جواهر است. در این دوره نیاز است تا در ابتدا انواع زنجیرها را بشناسید و سپس با توجه به آن ها طراحی را آغاز نمایید. شناخت انواع زنجیرها به شما کمک می کند تا بتوانید میزان مقاومت آن ها را بررسی کنید. زنجیرهایی که استحکام بیشتری دارند برای استفاده به عنوان لنگر پلاک های بزرگ انتخاب ایده آلی هستند. زنجیرهای نازک تر بهتر است به صورت ظریف و با پلاک های سبک طراحی شوند.

آموزشگاه طراحی طلا و جواهر زرنام
دوره آموزشی طراحی طلا و جواهر - آموزشگاه زرنام

انواع رینگ و انگشتر

شناخت انواع رینگ و انگشتر نیز از دیگر سرفصل های دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی می باشد. انگشترها از جذاب ترین و محبوب ترین زیورآلات مورد استفاده هستند که از انواع مختلفی برخوردارند. شناخت انواع رینگ و انگشترها موجب می شود تا طراحی آن ها کاملا حرفه ای و اصولی انجام شود. انواع رینگ ها و انگشترهای طلا و جواهر شامل تسمه ای، هفت هشتی، خش، خطوط، تسمه دور براق، بتن و سوهان خورده می شوند.

مقیاس و اندازه گیری در دوره طراحی طلا و جواهر دستی

نحوه سایزبندی و اندازه گیری انگشتر و رینگ نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی به آن پرداخته می شود. ابزارهای مختلفی وجود دارند که برای اندازه گیری انگشتر و رینگ از آن ها استفاده می گردد. در دوره مقدماتی معرفی این ابزارها و نحوه استفاده از آن ها به درستی و به صورت اصولی به شما آموزش داده می شوند. فراموش نکنید که هنگام طراحی انگشتر و رینگ ها باید ابعاد حلقه و جزئیات روی آن در مقیاس درست و اندازه گیری شده کشیده شوند. این موضوع موجب می شود تا هنگام ساخت طلا و جواهر ابعاد حلقه ها و جزئیات آن ها کاملا مطابق با طراحی اجرا گردند.

طراحی طلا و جواهر دستی

چنگ و مخراج کاری

چنگ مخراج کاری از دیگر مواردی می باشد که در دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی به آن پرداخته می شود. مخراج کاری یا همان گوهر نشانی بخش بسیار مهمی از طراحی و ساخت زیورآلات محسوب می شود که می تواند در ارزش گذاری و محبوبیت جواهر نقش بسیار زیادی داشته باشد. افراد زیادی فکر می کنند که مخراج کاری مرحله ای از ساخت می باشد و تنها در روند ساخت باید به آن توجه داشت. در صورتی که عدم توجه به گوهر نشانی در طراحی می تواند کیفیت آن را در ساخت طلا و جواهر نیز کاهش دهد.

به همین دلیل است که در دوره طراحی طلا و جواهر دستی نیز باید انواع روش های مخراج کاری را شناخت. سپس طراحی را با توجه به روش مناسب مخراج کاری انجام داد. روش های معمول گوهر نشانی یا مخراج کاری شامل کشویی یا ریلی، چنگ و گوارسه، چنگ، کاسه ای و جوشیده می شوند. معمولا روش چنگ بهترین و محبوب ترین راه مخراج کاری طلا و جواهر شناخته می شود. فراموش نکنید که مخراج کاری مشخص می کند که سنگ های قیمتی به چه صورتی در طلا و جواهر مورد نظر به کار برده شوند.

برش هندسی گوهرها

بررسی هندسی گوهرها و نحوه برش هر کدام از آن ها نیز از دیگر موارد مورد توجه در دوره طراحی طلا و جواهر دستی مقدماتی است. فراموش نکنید که گوهرها و سنگ های قیمتی از ارزش بالایی برخوردار هستند و باید به درستی برش داده شوند. در صورتی که گوهرها را نشناسید و از نحوه برش هر کدام از آن ها آگاهی نداشته باشید، نمی توانید ظاهر مناسب آن ها را در طراحی خود مورد استفاده قرار دهید.

به همین دلیل است که در دوره آموزش ساخت طلا و جواهر ابتدا گوهرها را برای شما معرفی می نمایند و شما را با نحوه برش و ظاهر هندسی استاندارد هر کدام از آن ها آشنا می کنند. این موضوع موجب می شود تا از ابتدا شکل مناسبی را برای گوهر مورد نظرتان انتخاب نمایید و جواهر منحصر به فردی طراحی کنید. دوره قلم زنی روی زیورآلات نیز می تواند مکمل این مرحله باشد. شرکت در این دوره مهارت شما را در طراحی دستی طلا و جواهر به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

طراحی طلا و جواهر در آموزشگاه زرنام
آموزش ساخت طلا و جواهر در آموزشگاه زرنام مبارکه

طراحی انواع زنجیر

انواع زنجیرها در طراحی زیورآلات عبارتند از:

 • زنجیرهای کلاسیک:
 • کابلی: این زنجیرها ظاهری مشابه کابل و طناب دارند. پیوند تکه های بیضی شکل در دل یکدیگر ظاهر این زنجیر را می سازند.
 • رولو: این نوع از زنجیرها باید به شکل دانه های دایره ای شکل که به یکدیگر متصل شده اند طراحی شوند. دانه های این زنجیر می توانند در اندازه های مختلفی انتخاب گردند.
 • کارتیه: این زنجیر از محبوبیت بالایی برخوردار است و با ایده شاخه های خمیده طراحی شده است. موج دار و منحنی بودن این زنجیر ظرافت را به نمایش می گذارد و زیبایی زنجیرهای کارتیه را چند برابر می نماید.
 • فیگارو: این زنجیرهای ایتالیایی با ایده از الگویی یکسان با اندازه های مختلف طراحی شده اند. استفاده از یک دانه بزرگ در کنار چند دانه کوچک و تکرار این الگو اصل مهم در طراحی زنجیر فیگارو می باشد.
 • رامبو، دریایی یا لنگر: این زنجیرها نیز شباهت زیادی به لنگرهای کشتیرانی دارند. پیوند بیضی شکل که دارای نوارهای باریک افقی هستند ظاهر این زنجیرها را تشکیل می دهد.
 • زنجیرهای براق:
 • امگا: این زنجیرها از انعطاف بسیار کمی برخوردار هستند و از پیوند صفحات صاف و مسطح تشکیل شده اند. این زنجیرها زیبایی فوق العاده ای دارند اما باید از آن ها در برابر شکستگی مراقبت نمود.
 • آجری: زنجیرهای آجری یا جعبه ای الگوهای مربعی شکل هستند که ساختاری مربعی شکل و صاف دارند.
 • ماری: این زنجیرها الگوهای موج دار و صافی هستند که ظاهری شبیه پوست مار ایجاد می نماید.
 • تیغ ماهی: این زنجیرها طراحی شبیه الگوهای V شکل دارند.
 • سنگاپوری: ترکیب الگوهای طنابی و کورب ظاهر این زنجیرها را تشکیل می دهند.
 • زنجیرهای طرح بافت:
 • پاپ کورن: وزن کم در کنار ظاهر لوله ای شکل از مشخصه های اصلی زنجیرهای پاپ کورن هستند. دانه های ریز کنار هم قرار گرفته این زنجیر شباهت زیادی به پاپ کورن دارند.
 • طنابی: زنجیر طنابی شبیه طناب هستند و با الگوهایی متفاوت در هم تنیده شده اند.
 • بیزانس: زنجیرهای بیزانس از نام قفس پرنده الهام گرفته و جزو زیورآلات سبک است. ساختار این زنجیر لوله ای شکل و درهم تنیده می باشد.
 • توپی: این زنجیرها همانطور که از نامشان پیداست الگوهایی توپی شکل دارند که در اندازه های مختلف به یکدیگر متصل شده اند.
 • خوشه گندم: این زنجیرها الگوهایی بیضی شکل هستند که به یکدیگر متصل شده اند و ظاهری مشابه خوشه گندم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *