دانستنی های طلا و جواهر

دوره جامع ریخته گری طلا و نقره چیست ؟

طلاسازی از مطمئن ترین و پولسازترین مشاغل در سراسر جهان است که از مراحل مختلفی برخوردار می باشد. بنابراین اگر بخواهید در این کسب و کار فعالیت خود را آغاز نمایید باید در ابتدا این مراحل را بشناسید. طراحی، ذوب و ریخته گری، ساخت و فروش از اصلی ترین مراحل طلاسازی هستند که هر کدام از آن ها به مهارت و تخصص نیاز دارند. دوره ریخته گری طلا و نقره یکی از تخصصی ترین مراحل ساخت طلا محسوب می شود که سالانه متقاضیان زیادی را جذب می کند. از طرفی این دوره شامل مراحل متعددی مانند موم کاری، کار با واترجت، سوهان کاری و شاخه زنی می گردد. تخصص و مهارت بالا در هر کدام از این مراحل بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مراحل و آموزش های این دوره به طور کامل آشنا کنیم.

دوره جامع ریخته گری طلا و نقره چه مراحلی دارد؟

مومکاری در دوره ریخته گری طلا و نقره

یکی از مهم ترین مراحل دوره ریخته گری طلا و نقره موم کاری است. به طور کلی زمانی که برای ساخت طلا اقدام می شود بیس بسیاری از زیورآلات با استفاده از قالب ساخته می شوند. بنابراین قالب گیری و ساخت قالب نیز یکی از اصلی ترین مراحل دوره ریخته گری طلا می باشد. در گذشته از فلز برای ساخت قالب های طلاسازی استفاده می شد. این قالب ها علاوه بر هزینه بالایی که داشتند از سختی کار بسیار زیادی نیز برخوردار بودند. به همین دلیل به مرور زمان موم جایگزین آن ها شد.

مومکاری با تزریق موم داخل قالب اصلی انجام می شود. معمولا فرد ریخته گر پس از تعیین طرح مورد نظر خود می تواند با تزریق موم، شکل قطعه دلخواه خود را ایجاد نماید. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از موم امکان ساخت فرم های مختلف با اندازه های بسیار متنوع می باشد. از رایج ترین موم های مورد استفاده در این حرفه می توان به موم نرم کاندلیلا، پارافین و زنبور، موم سخت کارنوبا و موم های مصنوعی میکروکریساتالاین اشاره داشت.

مومکاری در دوره ریخته گری طلا و نقره - آکادمی طلاسازی زرنام

مومکاری و مدل سازی نیز شامل مراحل متعددی می باشد که باید به طور دقیق و اصولی آموزش دیده شوند. ساخت قطعه جواهر، سایز کردن، برشکاری، سوهان کاری طلا، اتصال قطعه های مومی، خالی کردن پشت آن، قلم زنی و مخراجی روی آن از مراحل موم کاری شناخته می شوند. به همین دلیل است که دوره ریخته گری طلا و نقره بسیار پیچیده بوده و باید توسط افراد متخصص و مجرب آموزش داده شود. آموزشگاه طلاسازی زرنام با کمک برترین افراد متخصص و مجرب در زمینه طلاسازی این دوره را به طور حرفه ای و اصولی به هنرجویان خود آموزش می دهد.

کار با واترجت

یکی از ابزارهای تخصصی و مورد استفاده در دوره ریخته گری نقره و طلا دستگاه واترجت است. این دستگاه به منظور تمیز کردن قالب ها مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که قالب های مورد استفاده در ساخت فرم قطعه به درستی تمیز نشوند، می توانند منجر به خرابی و ضعف فرم سایر قطعه ها شوند. به طور کلی برای ساخت فرم قطعه باید داخل قالب کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. بنابراین نظافت سریع و دقیق آن بسیار حائز اهمیت است.

واترجت بهترین و مطمئن ترین دستگاه برای تمیزی قالب های طلاسازی می باشد و از کاربرد فراوانی در دوره ریخته گری طلا و نقره برخوردار است. این دستگاه با استفاده از فشار آب در سریع ترین زمان ممکن تمامی فضاهای داخلی قالب را تمیز می کند. نکته قابل توجه این است که شما با استفاده از این دستگاه می توانید کوچک ترین و غیر قابل دسترس ترین قسمت های قالب را نیز نظافت نمایید. جالب است بدانید که فشار آب این دستگاه به قدری زیاد است که در بسیاری از صنایع آن را به عنوان دستگاه برش کاری استفاده می نمایند. در طلاسازی نیز از واترجت های برقی می توان برای تمیز کردن قالب ها و برشکاری فرم های آماده شده استفاده کرد.

کار با واترجت بسیار راحت است اما در صورتی که به طور دقیق و اصولی آموزش داده نشود، می تواند منجر به بروز خسارت شود. تنظیم فشار آب، نحوه استفاده از دستگاه و حتی چگونگی ایستادن هنگام استفاده از آن بسیار مهم می باشند. بی دقتی و ناآگاهی نسبت به هر کدام از این موارد می تواند خسارت هایی مانند بریدگی دست، شکستگی و تخریب قالب، از بین رفتن قطعه و … را به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که در دوره ریخته گری طلا و نقره نحوه کار با واترجت نیز به طور اصولی و دقیق به هنرجویان آموزش داده می شود.

ساخت طلا و نقره - آکادمی طلاسازی زرنام
شاخه زنی در ریخته گری طلا و نقره - آکادمی طلاسازی زرنام

شاخه زنی

شاخه زنی و ترسیم خطوط نازک و ظریف روی مدل های زیورآلات از دیگر مراحل ریخته گری محسوب می شود. به همین دلیل است که در دوره ریخته گری طلا و نقره به ابزار مورد استفاده در شاخه زنی و چگونگی کار با آن ها نیز پرداخته می شود. قلم هایی که برای شاخه زنی استفاده می شوند به دو دسته زبر و نرم دسته بندی می گردند. هر کدام از این قلم ها کاربرد متفاوتی با یکدیگر دارند که شناخت این کاربردها از اهمیت بالایی برخوردار است. این مرحله از ریخته گری به خلاقیت، صبوری و دقت بسیار بالایی نیازمند می باشد. از طرفی افراد باید به خوبی کار با ابزارها را بیاموزند و بتوانند به درستی از آن ها استفاده کنند.

نقوش ایجاد شده توسط شاخه زنی باید از اصالت مناسبی برخوردار باشند و خاص دیده شوند. از طرفی این خطوط باید بسیار دلنشین بوده و ظرافت قابل توجهی داشته باشند. به طور کلی در دوره ریخته گری طلا و نقره نحوه ایجاد این نقوش به طور کامل مورد آموزش قرار می گیرد. بنابراین هنرجویان در پایان دوره به راحتی می توانند خطوط و نقوش زیبا و منحصر به فردی را روی زیورآلات ایجاد نمایند.

نکته قابل توجهی که در رابطه با شاخه زنی طلا و نقره وجود دارد و در دوره ریخته گری طلا و نقره به خوبی مورد توجه قرار گرفته است میزان فشار دست می باشد. از آنجایی که طلا و نقره از ظرافت بالایی برخوردار هستند، فشار بیش از حد دست هنگام شاخه زنی می تواند منجر به شکستگی آن ها شود. به همین دلیل تسلط بر میزان فشار دست و ایجاد نقوش با عمق مناسب و استاندارد از جمله مهارت هایی می باشند که هنرجویان پس از شرکت در این دوره کسب خواهند کرد.

سوهان کاری طلا و نقره - آکادمی طلاسازی زرنام
سوهان کاری در ریخته گری طلا و نقره - آکادمی طلاسازی زرنام

سوهان کاری در دوره ریخته گری طلا و نقره

سوهان کاری از دیگر مراحل مورد بحث در دوره ریخته گری طلا و نقره است. سوهان کاری یکی از مهم ترین مهارت های لازم در زمینه ریخته گری طلا و نقره می باشد. این مرحله باید با دقت و مهارت فوق العاده بالایی انجام شود. به همین دلیل است که یادگیری اصولی سوهان کشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. سوهان زنی در پرداخت و ریخته گری طلا کاربرد بسیار زیادی دارد. بنابراین یادگیری آن برای متقاضیان شغل ریخته گری طلا ضروری می باشد.

عوامل مختلفی وجود دارند که در رابطه با سوهان کاری طلا و نقره باید آموخته شوند. نحوه کار با سوهان، چگونگی قرارگیری دست ها، نحوه ایستادن و … از جمله مواردی هستند که در این دوره آموزش داده می شوند. از طرفی سایز سوهان ها با توجه به دندانه آن ها با یکدیگر متفاوت است. انتخاب سایز سوهان مناسب در ریخته گری طلا و نقره بسیار حائز اهمیت می باشد. سوهان های سوزنی با سایز 0 تا 6 می توانند برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به طور مثال سوهان های سایز 4 و 2 به منظور مصارف عمومی کاربرد دارند. از طرفی توجه داشته باشید که با بزرگ تر شدن عدد سوهان، میزان ریزی سر آن بیشتر می گردد.

ذوب و ریخته گری

به طور کلی دوره ریخته گری طلا و نقره یکی از مهم ترین بخش های طلاسازی محسوب می شود. با فعالیت در این حوزه کاری می توانید به راحتی آینده شغلی خود را تضمین نمایید و به درآمد قابل توجهی دست پیدا کنید. ساخت قالب، ذوب کردن طلا، مومکاری، شاخه زنی، سوهان کاری و … همگی از مراحل ریخته گری طلا شناخته می شوند. جواهرات و زیورآلات از جمله مواردی هستند که برای ساخت آن ها به دقت و ظرافت بسیار بالایی نیاز است. به همین دلیل برای موفق شدن در این حرفه نیاز است تا مراحل ریخته گری به طور حرفه ای و اصولی آموخته شوند.

برای شرکت در دوره ریخته گری طلا و نقره باید نکات متعددی را مد نظر داشته باشید. یکی از مهم ترین آن ها انتخاب مجموعه ای متخصص و معتبر در زمینه آموزش طلاسازی است. مجموعه زرنام با سال ها تجربه در زمینه برگزاری دوره های طلاسازی می تواند به شما کمک کند تا این حرفه را توسط مربیان متخصص و مجرب بیاموزید. از طرفی پس از اتمام دوره مجوز رسمی دوره را از فنی و حرفه ای دریافت خواهید کرد. این مجوز قابل ترجمه بوده و می توانید از آن برای کار در کشورهای خارجی نیز استفاده کنید.

دوره ریخته گری طلا و نقره توسط این مجموعه در طول 12 جلسه برگزار می شود و زمان مناسب برای هر جلسه 3 ساعت در نظر گرفته شده است. نکته قابل توجه این است که با دریافت مجوز این مجموعه می توانید به طور مستقیم و بلافاصله پس از اتمام دوره وارد بازار کار شوید. همچنین در صورتی که مجموعه ای را برای استخدامی و آغاز کار نمی شناسید، آموزشگاه زرنام می تواند به عنوان معرف شما را برای شروع کار معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *